KURBAN - ZNAČAJ I PROPISI 

„Mi smo ti, uistinu, mnogo dobra dali, zato namaz obavljaj i kurban kolji." (Sura El-Kevser)

Sama riječ ’kurban’ izvedena je iz glagola ’karrebe, koji znaći približiti se. Ovim nazivom Allah dž.š., odredžuje smisao i cilj klanja kurbana – približiti se Allahu dž.š., Njegovoj milosti, oprostu i zaštiti.

Svakoj vjerskoj zajednici propisali smo klanje kurbana da bi spominjali Allahovo ime prilikom klanja stoke koju im On daje.“ (Sura El-Hadž, 34. ajet)

Allahu dž.š., nije potreban kurban, meso ili krv. On je neovisan od toga. On od nas želi bogobojaznost, pokornost i blizinu Njemu Uzvišenom. 

„Do Allaha neće dostići niti njihova krv niti njihovo meso. Do Njeg će stići njihova odanost Allahu." (Sura El-Hadž, 37. ajet)

Prema šeriatskim propisima – svaki musliman i muslimanka koji u vrijeme prva tri dana kurban bajrama budu posjedovali preko svojih kučnih potreba imovinu – bilo koje vrste – čija vrijednost odgovara nisabu srebra, 641,5 grama dužni su ispuniti ovu obavezu.

Ebu Hurejre prenosi da je Allahov poslanik Muhamed a.s., za one koji imaju mogučnost da zakolju kurban a neče, rekao: Ko je u mogučnosti zaklati kurban, pa ga ne zakolje, nek se ne približava nasoj musalli (mjestu gdje se zajednički klanja bajram namaz)”.

Kao kurban se može prinijeti od vrste stoke: deva, krava, bravče (sitna stoka obuhvata koze i ovce) .Treba napomenuti, da kurban treba da bude uhranjen, zdrav i bez tjelesnih mahana. Jedan kurban je dovoljan za jedno domačinstvo. 

Vrijeme klanja kurbana se najbolje razumije iz ovog hadisa Muhamed a.s.: ”Prvo što čemo na bajram
uraditi je da klanjamo bajram namaz, a zatim čemo se vratiti kučama i zaklati kurban.”


Muhamed a.s., je takođe rekao: ”Ko zakolje kurban prije nego se klanja bajram namaz to je samo njemu (tj. kao da je zaklao samo radi mesa običnu životinju).” 

Nagrada za učinjeno djelo žrtvovanja kurbana se može razumiti iz sljedeć hadisa: Allahov Poslanik a.s. je rekao: Vlasnik kurbana ima dobro djelo za svaku dlaku
kurbana
.” (Tirmizi),

Muhamed, a.s., je rekao: „Na dan Kurban-bajrama čovjek ne može uraditi ništa što je Allahu draže od klanja kurbana. Doista će kurban doći na Sudnji dan sa svojim rogovima, vunom i paponjcima. Kapi kurbanske krvi kad poteku prije budu uzdignute Allahu nego što stignu pasti na zemlju. Zbog toga sa svojim kurbanom postupajte pažljivo.“

Lijepo je da se jedna trećina zadrži za sebe, trećinu podjeliti kao sadaku, a trečinu podjeliti rodbini, prijateljima i komšijama. Allaha dž.š. kaže:

...jedite ih, a nahranite i onoga koji ne prosi i onoga koji prosi. (Sura Hadždž, 36)

Nije dozvoljeno prodavati dio kurbanskog mesa, vunu ili kurbansku kožu.

Allaho Poslanik a.s je rekao: "Ko proda kurbansku kožu taj od kurbana nema ništa." Dozvoljeno je zadržati kurbansku kožu za vlastite potrebe u domačinstvu.

Mudrost izvršavanja ovog propisa jeste u tome da se čovjek nauči žrtvovati na putu svoje vjere, zajednice i domovine, za dobro svih ljudi. Kasnije, svaka druga žrtva života, ne predstavlja poteškoču.

>> Bajram namaz 

Make a free website with Yola